Bursa
Parçalı Bulutlu
24.7°
enBursa Haber

AK PARTİ'li Akbaşoğlu'na 'çay-simit' yanıtı

EKONOMİ , 19 Nisan 2019 Cuma, 10:54

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun tepki çeken açıklamalarına yaptığı hesap yanıt verdi.

AK PARTİ'li Akbaşoğlu'na 'çay-simit' yanıtı

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, asgari ücretle geçinen 5 kişilik bir ailenin günde 3 öğün çay-simit tükettiğinde ceplerinde 1120 lira para kalabileceğini söylemiş, bu açıklaması kamuoyunda tepkiye neden olmuştu.

Akbaşoğlu'nun tepki çeken sözlerine bir yanıt da sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun'dan geldi.

"Hesaplama çok kolay, aslında vatandaş herşeyi biliyor" diye konuşan Erdursun'un asgari ücretle çay-simit hesabı şöyle;

"Ülkemizde asgari ücretle çalışan bir kişinin bir de kirada oturduğunu varsayarsak, 500 lira kira verdiğini varsayalım. Bugün 500 liraya kiralık ev bulmak zordur ama...150 lira doğalgaz parası verdiğini varsayalım. 100 lira elektrik, 50 TL su tüketimi olduğunu. Sadece evin reisi, 2020 TL asgari ücreti kazanan kişinin işe gidip geldiğini varsayıyoruz, 143 TL yol parası.

Sadece kendisinin cep telefonu olduğunu varsayıyoruz, 50 TL'de telefon parası. 5 kişilik aile, yılda 50 TL'den bir çift ayakkabı aldığını düşünelim, yıllık 250 lira bunu da aylık 20 TL olarak düşünelim ama bu çok mümkün değil. Çocuklarının ayaklarının hiç büyümediğini de varsayıyoruz. Ayda bir berbere gitseler 75 TL de oraya verecek. Pantolon, gömlek, mont, yılda bir kere alacak bunun da aylık maliyeti 45 TL. Biz bunu topladığımızda 1133 TL tutuyor. 900 TL çay simit hesabı yaptığımızda da 2033 TL yapar.

Ortaya asgari ücretin üstünde bir rakam çıkıyor. Bu kişiler hiç kahvaltı yapmayacak. Ekmek, peynir, zeytin, yumurta yemeyecek. Çocuklar hiç süt içmeyecek, hiç et, meyve yemeyecekler. Hiç sebze yemeyecekler, evlerini hiç temizlemeyecekler."

"Böyle bir açıklama yapmak yerine bir milletvekilinin milletin kendisine verdiği oyun karşılığında hayat standartlarının yükseltilmesi için çalışması gerekir" diye konuşan Erdursun, "Çay simit hesabı yapması ekonominin ne kadar kötü bir durumda olduğunun göstergesidir" dedi.