enBursa Haber

AK PARTİ ile CHP arasında EYT polemiği

EKONOMİ , 09 Kasım 2018 Cuma, 16:06

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) siyaset gündemindeki yerini koruyor. AK PARTİ'li Hayati Yazıcı'nın "Türkiye bunu kaldıramaz" açıklamasına CHP'den sert tepki geldi.

AK PARTİ ile CHP arasında EYT polemiği

AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TRT Haber'in canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

EYT ile ilgili soruyu da yanıtlayan Yazıcı, şunları söyledi:

'BÜTÇE BUNU KALDIRAMAZ'

"Erken emeklilik, bu Türkiye'nin temelli sorunu Türkiye yıllarca SGK vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiği süreçleri yaşadık. SGK'yı devraldığımızda batak durumdaydı. Önemli bir kuruluş, tüm emeklilerin maaşlarını aldığı, emeklilerin sosyal güvenlik ihtiyaçlarının finanse edildiği bir kurum. Dolayısıyla bu kurumun dengelerinin sürdürülebilir olması gerekli. Topladığı kurum primleriyle yapmakla yükümlü olduğu harcamaları karşılayacak dengeli bir bütçe olması gerekli. SGK'nın özellikle sağlık alanında insanımızın yaşam kalitesini arttırmak, kaliteli sağlık hizmetine erişimini daha güçlü hale getirilmesi için 16 yıldan bu yana politika uyguluyoruz. Hastanelerde kuyrukları kaldırdık. İlaç satan kurumlarla pazarlık yaptık, fiyat indirimi yaptık. Kurumu korumak için. 20 yıl, 5 bin iş günü prim öde, 38-40 yaşında emekli ol, Allah uzun ömür versin, insanların yaşama süresi arttı, 40 yıl maaş al. 1997'li yıllarda erken emekliliği önleyen düzenleme yaptık. Türkiye bütçesi bunu kaldıramaz."

Yazıcı'nın açıklamalarına CHP'den yanıt gecikmedi. EYT ile ilgili tekliflerde imzası bulunan CHP Nİğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yazıcı'nın konuyu saptırdığını savundu. Gürer, şunları kaydetti:

"AKP adına konuşanların EYT konusunda saptırma ve gerçek dışı ifadeleri devam ediyor. Hayati Yazıcı da TRT Haber'de 'Bu konuda düzenleme yok' deyip, olayı yine genç emekli olma yaşına getirdi. Olur da bu kadar saptırma olur. 25 yıl çalışandan kestiğin prim nereye gitti beyefendi?"

Bursa'da tohum takas şenliği
Bursa'da tohum takas şenliği
O bir Avusturyalı
O bir Avusturyalı
Dekoltesi olay oldu
Dekoltesi olay oldu
Bursa'da sakallı maymunların ikinci yavru heyecanı
Bursa'da sakallı maymunların ikinci yavru heyecanı