Bursa
Açık
31.4°

AK PARTİ Bursa'nın 3 merkez ilçesinde kimi aday gösterecek?

BURSA , 18 Kasım 2018 Pazar, 16:56

AK PARTİ'de aday adaylığı başvuruları sona erdi, e-temayül yapıldı. Şimdi tüm gözler Ankara'ya çağrılacak isimlerde... AK PARTİ'de 3 büyük merkez ilçede kimlerin aday gösterileceği merak konusu. Peki, kulislerde neler konuşuluyor, anketlerden hangi isimler çıktı? İşte bu soruların yanıtları...

AK PARTİ Bursa'nın 3 merkez ilçesinde kimi aday gösterecek?

AK PARTİ Bursa'da Büyükşehir ile birlikte 15 ilçe belediyesini elinde bulunduruyor. Belediyelerden çoğunda değişim beklentisi hakim. Peki, 2 merkez ilçeyle CHP'nin elindeki Nilüfer ve Mudanya'ya durum ne?

OSMANGAZİ

Bursa'nın en büyük merkez ilçesi Osmangazi'de Mustafa Dündar, 10 yıldır başkanlık koltuğunda oturuyor. Dündar, partinin ilke kararı doğrultusunda aday adaylığı başvurusu yapmazken, Osmangazi'de tam 20 aday adayı var.

Siyaset kulislerinde Mustafa Dündar'ın Büyükşehir'i arzu ettiği konuşulsa da anketlerde aleyhte bir durum olduğu belirtiliyor.

Anketlere göre, Osmangazi'de Ali Yılmaz, Hasan Kılıç ve İrfan Tatlıoğlu isimleri Osmangazi'nin favorileri arasında. AK PARTİ seçmeninden bir bölümünün, Büyükşehir'e aday adayı olan Sedat Yalçın'ı Osmangazi'nin başında görmek istediği bilgisi de anketlerden yansıyan bir başka sonuç.

YILDIRIM

Yıldırım'da ise Başkan İsmail Hakkı Edebali'nin koltuğunu koruyabileceği belirtiliyor. Edebali'nin anketlerden çıkan oy oranının yüksek olduğu kaydediliyor.

Peki, Edebali'yle devam kararı alınmaması halinde hangi isimler ön plana çıkacak?

Yıldırım'da aday adaylığı için 10 isim başvurdu. Ancak bu isimlerden Süleyman Şahin, Mücahit Alkan ve Cüneyt Karlık, diğerlerine göre daha şanslı görülüyor.

NİLÜFER

Her yerel seçimde AK PARTİ'nin başlıca hedefi konumundaki Nilüfer'de AK PARTİ'den 5 aday adayı var: Alpaslan Yıldız, Mete Ekşioğlu, Serkan Subaşı, Tahir Kahveci ve Yusuf Kıroğlu...

Siyaset kulislerinde Mete Ekşioğlu ve Alpaslan Yıldız'ın ön plana çıktığı belirtilirken, AK PARTİ'nin Bursa'da sadece Nilüfer'de değil, diğer bazı ilçelerde de kadın aday arayışında olduğu belirtiliyor.

MUDANYA

CHP'nin elindeki Mudanya'da ise AK PARTİ'ye 7 başvuru yapıldı: Ahmet Atilla Çiftçi, Ayşe Neşe Türeyengil, Çiğdem Lüleci, Muhammed İzzet Dursun, Necati Şahin, Selçuk Mutlu, Sevil Pamirol...

AK PARTİ'nin Mudanya anketlerinde aday adayı olarak başvuru yapan isimler yok. Ancak AK PARTİ İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal'ın aday gösterilebileceği belirtiliyor.

Mudanya'da parti ayrımı yapmaksızın yapılan anketlerin ilk sırasında çıkan isim ise Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emir Ali Usta...