Bursa
Çok Bulutlu
10.4°
enBursa Haber

AK PARTİ Bursa'da Büyükşehir'e 12 aday adayı

BURSA , 19 Kasım 2018 Pazartesi, 19:06

AK PARTİ'de aday adaylığı başvuruları sona erdi, hafta sonu da e-temayül yapıldı. Bursa'da tüm dikkatler Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağı sorusuna çevrildi. İşte enbursa.com'a yansıyan son kulis bilgileri...

AK PARTİ Bursa'da Büyükşehir'e 12 aday adayı

AK PARTİ'de aday adaylığı başvuruları sona erdi. Bursa'da Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için 5 isim başvurdu:

5 RESMİ ADAY ADAYI VAR

  • İnşaat Mühendisi Rüstem Cengiz,
  • Eski Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Mahmut İnan,
  • Eski İl Başkanı Sedat Yalçın,
  • Eski Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak,
  • Eski Milletvekili Mustafa Öztürk.

ALİNUR AKTAŞ

AK PARTİ, bu dönem mevcut belediye başkanlarının aday adaylığı başvurusu yapmaması yönünde bir karar aldı. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, resmi listede yer almıyor. Ancak Aktaş, bugüne kadar yaptığı tüm açıklamalarda dolaylı da olsa aday adaylığını ilan etti ve genel merkezin vereceği kararı beklediğini kaydetti.

FARUK ÇELİK

AK PARTİ kulislerindeki en güçlü isimlerden biri eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik... Çelik, milletvekilliği ve bakanlık görevlerinin ardından son 1 yılda Bursa'ya ilişkin görüş ve önerilerini sık sık dile getirdi. Adaylık sorularına ise "Partim görev verirse, görevden kaçmam" yanıtını verdi.

HÜSEYİN ŞAHİN

İktidar kulislerinde konuşulan bir başka isim de 24 Haziran'da milletvekilliği için başvuru yapmayarak, hem partisini hem seçmeni şaşırtan eski milletvekili Hüseyin Şahin... Şahin, son dönemde özellikle sosyal medya üzerinden "Bursa'ya hizmet" kampanyası yürütüyor. Başka deyişle Şahin de Çelik ve Aktaş gibi "Göreve hazır olduğu" mesajını veriyor.

VEYSEL EROĞLU

Her yerel seçim döneminde olduğu gibi bu dönemde de Veysel Eroğlu, kulislerin değişmeyen isimlerinden. Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2004 seçimlerinde Bursa'dan aday gösterilmek istenmiş, ancak teşkilatın karşı çıkması üzerine ibre Hikmet Şahin'e dönmüştü. Adı bugün de konuşulmasına karşın Eroğlu ihtimalinin zayıf olduğu belirtiliyor.

İŞ ADAMI ADAY

AK PARTİ kulislerini son günlerde meşgul eden konulardan biri de genel merkezin iş dünyasından bir aday arayışında olduğu. Bu kapsamda adı gündeme gelen iki isim var: Ankara kulisleri dün Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu'nu konuştu, bugün ise kulis ibresi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay'ı gösterdi.

AK PART'nin oda ve borsa başkanlarıyla ilgili Meclis'e verdiği yasa teklifi Burkay adının gündeme gelme nedenlerinden biri. Burkay, iktidara ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığıyla da biliniyor. Ancak eski Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile dünür olması Burkay'ın dezavantajı olarak sıralanıyor.

MEHMET MÜEZZİNOĞLU

Siyaset kulislerinde son olarak konuşulan bir başka isim de eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu. Bir dönem Bursa milletvekilliği yapan Müezzinoğlu, 3 dönem kuralı nedeniyle yeniden Meclis'e giremedi. Kendisinin de aktif siyasete nokta koymak istediği biliniyor. Müezzinoğlu'na görev verilip verilmeyeceği de tartışma konusu.