Bursa
Çok Bulutlu
18.7°

'Af' detayları belli oldu, sırada EYT mi var?

GÜNCEL , 20 Ocak 2020 Pazartesi, 10:57

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesinin detayları belli oldu. Peki hangi suçlara af gelecek? Hangi suçlar infaz düzenlemesi kapsamı dışında bırakıldı? Af düzenlemesi sonrası sırada ek gösterge, nafaka, taşeron düzenlemeleri var. Peki emeklilikte yaşa takılanlar konusunda gelişmeler ne yönde?

'Af' detayları belli oldu, sırada EYT mi var?

Mahkumlara af için düzenleme detayları belli oldu: Sırada nafaka, ek gösterge ve taşeron var.

Kamubulteni.com'un haberine göre uzun süredir beklenen infaz düzenlemesi için beklenen açıklama geldi. Geçtiğimiz gün açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yargı paketinin hazırlığında sona gelindiğini ve infaz düzenlemesini de içeren bu düzenlemenin üç dört haftaya meclise geleceğini söyledi.

İYİ PARTİ'DEN TBMM'YE YENİ EYT ÖNERGESİ GELİYOR!

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemenin detayları kamuoyu ile paylaşıldı. İşte düzenlemede öne çıkan başlıklar.

10 YIL CEZA ALAN KAÇ YIL YATACAK?

10 yıl hapis cezası alan bir kişi, mevcut sistemde 5 yıl 8 ay hapiste kalıyor. Düzenleme ile bu süre 4 yıla düşürülecek ve denetimli serbestlikle serbest kalacak.

KAPSAM DIŞI KALAN SUÇLAR

Yukarıdaki düzenlemenin kapsamına, aşağıdaki suçlardan mahkum olanlar giremeyecek.

Cinsel suçlar,

Uyuşturucu madde ticareti,

Örgütlü suçlar,

Terör suçlar

Mükerrer suçlar.

Peki sizce hangi suçlar kapsama alınmalı? Aşağıdaki yorum kısmından taleplerinizi yazabilirsiniz.

1 AY CEZA ALAN DA CEZAEVİNE GİRECEK

Mevcut sistemde 1 yıl 8 ay hapis ezası alan kişiler cezaevine girmiyordu. Ancak yeni sistemde 1 ay ceza alan bile cezaevine girecek ve 12 gün hapis yatacak.

1 YILIN ALTINDA CEZA ALANLAR...

1 yılın altında hapis cezası alanlar , talep etmeleri durumunda geceleri cezaevine girebilecek ya da hafta sonlarında cezaevine girebilecek ve cezasını bu şekilde çekebilecek.

Şimdiki sistemde bu sistem , 6 aydan az hapis cezalarında var.

YAŞLILAR

70 yaşın üzerinde olan kişiler, 2 yıla kadar olan hapis cezalarını evlerinde çekebilecek. 75 yaş üstü kişiler için bu süre 4 yıl.

DOĞUM YAPAN KADINLARA ERTELEME

Doğum yapan kadınlar, çocuğu 1.5 yaşına basana kadar cezaevine alınmayacak. Eğer ceza 3 yıldan az ise , bu cezalar evde çekilecek.

Af bekleyen kadın erkek vatandaşlar bu sayfada:

SIRADA EK GÖSTERGE, NAFAKA VE TAŞERON VAR

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesinin ardından 3600 ek gösterge zammı, süresiz nafaka üzenlemesi ve taşeron meselelerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kamu bülteni Twitter adresine oldukça yoğun soru geliyor. Ancak Meclis gündeminde EYT düzenlemesi yok.