Bursa
Açık
4.2°

Adem Amca ile Yaren Leylek'e birincilik ödülü

KÜLTÜR-SANAT , 18 Ocak 2020 Cumartesi, 14:48

Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Avrupa Leylek Köyü Eskikaraağaç'ta balıkçı Adem Amca ile Yaren Leylek'in hikayesinin konu edildiği belgesel film Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen yarışmadan birincilikle döndü.

Adem Amca ile Yaren Leylek'e birincilik ödülü

Balıkçı Adem Amca ile Yaren Leylek'in hikayesinin konu edildiği film Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag'da düzenlenen yarışmada finale kalan 3 eserden birisi olmuştu.

Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Leylek Köyü Eskikaraağaç'ta La fontain masallarını aratmayan Adem Amca ve Yaren Leylek hikayesi bu yıl filme alınmış ve leylek köyünde yapılan gala ile büyük beğeni toplamıştı.

Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş'in ortaya çıkardığı 8 yıllık dostluğun kahramanları olan Balıkçı Adem Yılmaz ve Yaren ismini verdiği leyleği, leyleklerin köye gelmesi ile birlikte muhteşem görüntülere sahne olmuştu. Eskikaraağaç Leylek Köyünde balıkçılıkla geçimini sağlayan Adem Amca her sabah göle açılırken Yaren Leylek'te onunla birlikte balığa çıkıyor ve birlikte balık tutmuştu.

4 yıl boyunca yerli ve ulusal basında büyük ses getiren hikâye, bu yıl Karacabey Belediyesi katkılarıyla belgeselci Burak Doğansoysal tarafından filme alınmış ve katıldığı ilk festival olan Prag Film Ödülleri'nde finale kalan 3 eserden biri olmayı başarmıştı.

Adem Amca ve Yaren Leylek hikayesini konu alan 'Yaren' adlı film, Prag Film Ödülleri Belgesel kategorisinde birinci seçildi.