enBursa Haber

ABD Dışişleri Bakanı görevden alındı

DÜNYA , 13 Mart 2018 Salı, 15:53

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın görevden alınacağını Twitter üzerinden duyurdu. Trump, Tillerson'ın yerine CIA Başkanı Pompeo'nun geleceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı görevden alındı

ABD Başkanı Donald Trump, Twitte mesajında Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın görevden alınacağını duyurdu.

Trump, Tillerson'ın yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'nun geleceğini açıkladı.

Pompeo'dan boşalacak CIA Başkanlığına da ilk kez bir kadın, Gina Haspel getirilecek.

TRUMP: POMPEO'YA GÜVENİM TAM

Tillerson kararı sonrası ilk açıklamasını yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Tillerson'ı görevden alma kararımı tek başıma verdim. Tillerson ile birçok konuda fikirlerimiz uyuşmadı. Tillerson ile düşüncelerimiz aynı değildi, Pompeo'ya güvenim tam. İlk andan itibaren Pompeo ile çok iyi anlaştık. CIA'ın ilk kadın başkanının başarılı olacağına eminim" şeklinde konuştu.

Trump'ın açıklaması, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Afrika ziyareti dönüşünden saatler sonra gelmesi dikkat çekti.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili de, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore ile görüşme ve yeni ticaret anlaşmaları pazarlıklarını yeni ekiple yapmak istediği ve bu nedenle değişiklikleri hemen yaptığını belirtti.

CIA'YA İLK KEZ KADIN BAŞKAN

Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü (CIA) tarihinde ilk kez bir kadın bu göreve getirildi.

GINA HASPEL KİMDİR?

1 Ekim 1956 doğumlu olan 62 yaşındaki Gina Haspel, 1985 yaşında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'ya katıldı. 1 Şubat 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından CIA Direktör Yardımcısı olarak atandı.

Koltuğunu Haspel'e bırakacak olan Mike Pompeo, Haspel'i "Örnek bir istihbarat çalışanı" olarak tanımlıyor. Pompeo, Haspel'in yardımcılığına atanması sırasında, "Haspel, kendisine verilen görevleri en iyi şekilde neticelendirecek örnek bir kişidir. Kendisinin istihbarati yeteneklerinden dolayı çok şanslıyız" ifadesini kullanmıştı.

Haspel, "kara delik" olarak tanınan Tayland'daki hapishanede suda boğulma hissi yaratan "waterboarding" yöntemini sıkça uygulamasıyla biliniyor.

ABD'NİN YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI MIKE POMPEO KİMDİR?

CIA Başkanlığından Dışişleri Bakanlığına geçen Mike Pompeo, eski bir asker ve hukukçu.Berlin Duvarı'nın yıkılması öncesi uzun yıllar Almanya'da görev yaptı. Birinci Körfez Savaşı'nda da aktif görev aldı. Pompeo, daha sonra bir savunma sanayi şirketinde CEO olarak çalışmaya başladı.

2010'daki seçimlerde Kansas'tan Cumhuriyetçi Parti'den aday olarak ABD Kongresi'nin iki yasama organından biri olan Temsilciler Meclisi'ne girdi. Ardından Demokrat Parti adaylarını geride bırakarak kongre üyeliğine kadar ilerledi. İstihbarat örgütlerini denetleyen CIA Alt Komitesi'nde de yer aldı.

2012'de ABD'li diplomatlara yapılan saldırıyı araştırdı.Pompeo, 48 sayfalık ayrı bir rapor hazırlayarak dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un hatalı olduğunu bildirdi. Görev süresi boyunca başkanlık yapan Obama'yı da özellikle güvenlik politikaları sebebiyle çoğunlukla eleştiren Pompeo, ulusal güvenlik dairesi olan NSA'nın dinleme programlarını destekledi.

ABD Başkanı olacağı kesinleşince Donald Trump, CIA Direktörü olarak Pompeo'yu adayı gösterdi ve seçimin ardından da ataması yapıldı.

Pompeo şimdi ABD'nin yeni dışişleri bakanı.

REX TILLERSON KİMDİR?

Rex Tillerson Trump tarafından ABD Dışişleri Bakanı olmadan önce dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Exxon Mobil'in başkanlığını yapıyordu.

40 yıl enerji sektöründe çalışan Tillirson 2004 yılından ABD Dışişleri Bakanlığı görevine getirilene kadar ABD'nin en büyük enerji şirketi ExxonMobil CEO'su olarak çalıştı. ABD Dışişleri Bakanı olmadan önce Rex Tillerson'in siyasi bir kariyeri bulunmuyordu.