Bursa
Açık
26°

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı

KÜLTÜR-SANAT , 02 Kasım 2019 Cumartesi, 17:26

Tüm Fuarcılık Yapım AŞ (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen "38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı" açıldı. Fuar, bu yıl "Edebiyatımızda 50 Kuşağı" ana temasıyla gerçekleşiyor.

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece'de düzenlenen fuarın açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhuriyet'in kuruluşunun 96. yılını kutlayarak, Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve rahmetle andığını belirtti.

"FUAR ÖNEMLİ BİR ZEMİN TEŞKİL EDİYOR"

Ersoy, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın, Türkiye'nin yayımcılık sektöründe büyük bir öneme sahip olduğuna işaret ederek, "Ülkemizdeki yüzbinlerce okura, yazarlarla ve eserleriyle buluşmaları için fırsat sunan bu fuar, dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok yayınevi ve telif ajansı temsilcilerini de bir araya getirmektedir. Aynı zamanda, yayımcılık alanındaki profesyonel ve ticari faaliyetler için önemli bir zemin teşkil etmesiyle de ülkemiz yayımcılarının uluslararası alandaki iş birliklerini geliştirmelerine ve sektörün daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasına destek olmaktadır." diye konuştu.

Fuara bu yıl yerli ve yabancı 800'ün üzerinde yayınevi ile sivil toplum kuruluşunun katılmasının Türkiye'nin kültür, sanat ve edebiyat alanında katettiği mesafenin büyüklüğünü gösterdiğini vurgulayan Ersoy, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak, Türk yayıncılar ile yabancı yayınevlerini bir araya getirmekte ve ülkemizdeki uluslararası fuarların etkinliğinin artmasına katkıda bulunmaktayız. Bu çerçevede, Avusturya, İtalya, Kuzey Makedonya, İran, Meksika, Gürcistan, Ürdün ve Rusya'dan Bakanlığımızca davet edilen ve her biri ülkelerinin önde gelen yayınevlerinin üst düzey yöneticileri olan, 9 yabancı temsilci de bu fuara iştirak etmektedir."

Fuarın açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, fuarın "Onur Yazarı" Adnan Özyalçıner ile 29. İstanbul Sanat Fuarı'nın "Onur Sanatçısı" Mevlüt Akyıldız'ı kutladı.

Gazi Mustafa Kemal'in İstanbul için "medeniyetimizin hülasası" dediğini hatırlatan Yerlikaya, "Yani medeniyetimizin özeti. Biz de İstanbul'umuzu medeniyetimizin kapısı olarak görüyoruz. İstanbul kitabın, sanatın, bilimin, üretimin, istişarenin, ortak aklın, sevginin, aşkın, inanç özgürlüğünün en güzel şekilde yüzyıllardır ifadesini bulduğu bir başkent." dedi.

İstanbul'un UNESCO'nun 2022 yılı Kitap Başkenti adayı olmasına ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sanatsız bir hayat düşünemediğini dile getirerek, "Kitabın değerini hissedemeyen bir kentin varlığını da düşünemiyorum. Dolayısıyla uluslararası ölçekte ve özellikle ülkemizin evrensel kültür değerleriyle buluştuğu bu fuar, çok büyük bir kazanım. İstanbul'un değerine büyük katkı sunan fuarın bundan sonra en önemli parçalarından birisinin İBB olması için ciddi adımlar atacağız." diye konuştu.

İmamoğlu, düşünce ve yayın özgürlüğünün evrensel ölçüde hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Yerel yönetimlere düşen hangi vazife varsa da bu konuda sürecin önünü açmak, sürece katkı sunmak yayıncıların, yazarların sesini duyurmak adına İBB olarak her zaman hazır olduğumuzu taahhüt etmek istiyorum. Bu konuda yaratıcı insanların ortaya koyduğu eserlerin önünü açmak ve katkı sunmak, aslında toplumun önünü açmak demektir."

Belediyenin Saraçhane binasının büyük bir bölümünün kütüphane olarak İstanbulluların hizmetine sunulacağını hatırlatan İmamoğlu, "Bu konuda proje çalışmalarımızı yaptık. Sayın Bakanımızın da katkılarıyla Saraçhane binamızın şehir ve demokrasi adına kültür yaşamına bir an önce katılması için işlemlerine başlamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

30'DAN FAZLA İLK KİTAP SUNUMU GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kitap fuarlarının kültürel çeşitliliğin ve yayınlama özgürlüğünün korunması ve yaşatılması anlamında önemli bir alan olduğunun altını çizerek, "40 bin metrekarede kurulan, yurt içi ve yurt dışından 800'ün üzerine yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı, 300'e yakın kültür etkinliğinin ve binlerce imza gününün düzenleneceği 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda bu çeşitliliği, çok sesliliği gözetiyoruz." dedi.

"6 Kasım'da düzenleyeceğimiz Yayıncı İllüstratör Buluşması'nda yayınevi yetkilileri ile illüstratörleri bir araya getireceğiz. Yapacakları özel görüşmelerde illüstratörler portfolyalarını doğrudan yayıncılara sunarak işlerini tanıtma fırsatı yakalayacak. 7 Kasım'da Yayıncı- Freelancer Buluşması'nda ise editörler, çevirmenler, grafikerler, tasarımcılar yayıncılarla bir araya gelecek. Yine aynı gün Türkiye Yayıncılar Birliğinin 25 yıldır düzenlediği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödül Töreni düzenlenecek. Yazarların, İlk Kitabım TÜYAP'ta başlığı altında ilk kitaplarını yine ilk kez kitap fuarında okurların karşısına çıkaracakları kısa söyleşilerde 30'dan fazla ilk kitap sunumu gerçekleştirilecek."

Açılışa katılan Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Hugo Setzer de IPA'nın faaliyetleri, telif hakları, yayınlama özgürlüğü, okuryazarlık konularında konuştu.

Yurt içinden ve yurt dışından 800'ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda, 9 gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinlikleriyle imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşacak.