Bursa
Çok Bulutlu
18.3°

32 yıldır özelleştirilemedi! Bursa'nın markasıydı...

BURSA , 04 Ocak 2020 Cumartesi, 11:17

Sümer Holding'in 1987 yılında başlayan özelleştirilme süreci hâlâ tamamlanmadı. Holdingin 10 milyon 135 bin metrekare büyüklüğündeki bin 382 taşınmazı için Sayıştay denetçileri çarpıcı bir değerlendirme yaptı: İşgal ve talan

32 yıldır özelleştirilemedi! Bursa'nın markasıydı...

Sümer Holding'in -kurum Sümerbank ismini taşırken- 1987 yılında başlayan ve 32 yıldır devam eden özelleştirilme sürecinde gelinen noktayı, Sayıştay denetçileri "Talan ve işgal" sözleriyle özetledi.

Birgün Gazetesi'nden Nurcan Özdemir'in haberine göre özelleştirme ve diğer işlemlerinin tamamlanması için son olarak 31 Aralık 2020 tarihinin belirlendiği Sümer Holding'in 2018 yılı denetim raporu TBMM'ye sunuldu. Raporda, aralarında Fethiye Göcek'teki iskelenin de bulunduğu taşınmazlar için uyarılarda bulunuldu.

MİLYARLIK TAŞINMAZLAR

Raporda, holdingin bin 382 parça ve 10 milyon 135 bin 904 metrekare büyüklüğündeki taşınmazından bir kısmının devredildiği tarihte kullanılır durumda olduğu, ancak uzun süren özelleştirme süreci sonunda işgal ve talan edildiği, bir kısmının da kullanılmaması nedeniyle harap duruma geldiği vurgulandı. Raporda yer alan tespitlerden bazıları özetle şöyle:

Antalya Belek'te bulunan 17 dönüm arazisi üzerindeki taşınmaz ve dükkânların 4,7 milyon ABD Doları, İstanbul'da bulunan 2 villanın toplam 3,3 milyon ABD Doları ve Yalova Armutlu'da bulunan 2 arsanın da 220 bin TL bedelle satışının 2016 yılında yapılmasına karşın tasfiye işlemi tamamlanmadı.

TDÇİ'den devralınan ve rödovans sözleşmesi ile işletmesi devredilen Attepe demir madeni sahası ile Karakuz demir madeni verimli işletilmedi.

Fethiye Göcek İskelesi'nin ücretsiz kullanıldığı, Konya'daki binalar, Hatay Dörtyol İlçesi/Yenikent Mahallesi Cem Tatil Sitesi'ndeki 54 daireli konutlar ile Malatya'daki vagon fabrikasının idari ve lojman binalarının da metruk hale geldiği tespit edildi.

Bursa'nın Osmangazi ilçesindeki 3 adet tütün deposunda şahıslarca küçükbaş hayvan barındırıldığı ve Suriyeli vatandaşların konakladığı, sık sık küçük çaplı yangınlar çıktığı, depoların tinerci-balici ve uyuşturucu müptelalarının uğrak yeri haline geldiği, güvenlik zafiyeti oluşturduğu ve can güvenliği tehdidi oluşturduğu saptandı.

BURSA MERİNOS SÜMERBANK'IN GEÇMİŞİ

28 Kasım 1935 tarihinde Türkiye'nin ilk ve Avrupa'nın en büyük yünlü dokuma fabrikalarından olan Bursa Merinos Fabrikası, Ulu Önder Atatürk'ün de katıldığı törenle hizmete açıldı. 50'li, 60'lı ve 70'li yıllarda çok sayıda Bursalı vatandaşın ekmek kapısı olan ve şehrin simgelerinden olan Merinos, 80'lerin sonlarına doğru özelleştirme furyasına karşı çıkamadı ve yavaş yavaş geri planda bırakıldı. Sümerbank, bu dönemden sonra çok sayıda özelleştirme vakasıyla karşı karşıya kaldı. 2004 yılında kapatılan Bursa Merinos Yünlü Dokuma fabrikası Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından bedelsiz olarak 314.569 metre kare alan ve içindeki taşınmazlarla beraber eğitim, kültür, sanat ve halka açık etkinlikler için kullanılması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Bu amaçlar doğrultusunda 2007 yılında fabrika binalarının bir kısmı yıkıldı ve Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi inşa edildi. 2011'de ise Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan bir kararla fabrikanın taşınmazlarından oluşan koleksiyonlardan Merinos Sanayi ve Tekstil Müzesi oluşturuldu.

İLGİLİ HABER: BURSA MERİNOS BUGÜN NEDEN YOK?

'YA ÖZELLEŞTİRİN YA KORUYUN'

Denetçiler, başta Fethiye-Göcek'teki iskele olmak üzere, holding envanterinde yer alan ve konum olarak değer taşıyan veya kullanılmaya uygun gayrimenkullerin ücretsiz olarak kullanılmasını ve harap olmasını engellemek amacıyla bir an önce özelleştirilmesinin sağlanması veya koruma amaçlı projelerinin yapılmasını istedi.

2003-2016 yılları itibariyle özelleştirilen Sümer Holding birimleri/sayıları

İşletme: 22

Mağaza: 16

Bölge müdürlüğü: 11

İştirak: 15

Bayi: 304

Depo müd.: 7

Bölge Şefliği: 7