Bursa
Çok Bulutlu
9.3°
enBursa Haber

30 gün temiz beslenmeye var mısınız?

SAĞLIK , 26 Haziran 2018 Salı, 12:40

Metabolizmanızı canlandırmaya var mısınız? Yanıtınız evet ise Diyetisten Bürge Çobaner'in hazırladığı "30 gün temiz beslenme" programı gün gün enbursa.com'da yayınlanacak. Programı uygulamaya yarın başlayabilirsiniz. İşte ilk günün beslenme programı...

30 gün temiz beslenmeye var mısınız?

30 gün temiz beslenme programı 1. gün...

SABAH KAHVALTISI

Avokado salatası, 2 dilim tam buğday ekmeği, peynir, domates.

AVOKADO SALATASI NASIL YAPILIR?

1 yemek kaşığı yoğurt,

Yarım yumuşamış avokado (ezilmiş),

2 dal taze soğan,

Yarım limon suyu,

Yarım çay kaşığı tuz.

ÖĞLE YEMEĞİ


Öğle yemeğinde ton balık salatası var. Salatanızı bol tutun. Ancak dışarıda salata seçiminize dikkat edin. Çünkü ekstra katılan malzemeler ve soslar salatanizi bambaşka bir boyuta taşıyabilir. Sınırsız olan tek şey sade salata.

Gün içerisinde protein alımı önemli. Proteini (et/tavuk/balik) öğle yemeklerinde tüketirseniz, akşam hazımsızlık sorunu yaşamazsınız.

ARA ÖĞÜN

Gün içerisinde kaç ara öğün yapılması gerektiği kişiye göre değişir. Örneğin, diyabetiniz varsa ve hipoglisemi atakları yaşıyorsanız günde 3 ara öğün yapılmalı... Eğer bir hastalığınız yoksa 1 ya da 2 kez ara öğün yapabilirsiniz. Yeter li abur cubur ya da tatlılarla kan şekerinizi yükseltmeyin.

AKŞAM YEMEĞİ

Akşam yemeğinde sebze var. Seçtiğiniz besinler kadar nasıl pişirdiğiniz de önemli. Sebzeler çok pişirildiğinde tüm vitamin ve minarellerini kaybeder. Sebzeleri kızartmak ise bence büyük bir kıyım!.. Çok canınız isterse 180 derecede, yağlı fırın kağıdında, 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla fırınlamak en doğru pişirme yöntemi.

Bu arada, yemeğin içine koyduğunuz pirinçden de artık vazgeçin! Pirinç yerine bulgur, hem daha besleyici hem daha doyurucu...

Dikkat!.. Yağ alımını ve ekmek tüketimini azaltmak için yemekler susuz olmalı!..