Bursa
Çok Bulutlu
19.9°

203 bin okur gazeteye küstü!

GÜNCEL , 07 Ocak 2020 Salı, 15:11

Bu haftaki tiraj raporlarına göre kapanmadan önce toplamda 203 bin satan Star ve Güneş gazetelerinin okurları diğer hiçbir gazeteyi satın almadı, yazılı basına 'küstü'

203 bin okur gazeteye küstü!

Tiraj raporlarına Star ve Güneş gazetelerini aldığı görünen 203 bin okur, gazetelerinin geçen hafta kapanması ardından diğer hiçbir gazeteye geçmedi, yazılı basını takip etmeyi bıraktı.

Türk Medya'ya bağlı Star ve Güneş gazeteleri 31 Aralık 2019 günü baskı hayatına son verdi.

37 yıllık Güneş gazetesi ve 20 yıllık Star gazetesi yayın hayatlarına bundan böyle dijitalde devam etme kararı aldı. Şirketteki yönetim pozisyonları da buna göre yeniden düzenlendi.

Grupta sadece Akşam gazetesi basılmaya devam ediyor.

Kapanan iki gazete, resmi rakamlara göre basıldığı son güne kadar toplam 203 bin tiraja sahipti. Bu rakamlar Star için 101 bin, Güneş için ise 102 bindi.

Independent Türkiye'nin haberine göre gazeteler kapandıktan sonra gelen tiraj raporlarında ise hiçbir gazetenin tirajında hatrı sayılır bir yükselme kaydedilmedi.

Grubun basılı hayatta kalan son gazetesi Akşam'ırn tirajı 6 bin yükselirken, aynı doğrultuda yayın yapan Sabah gazetesi 6 bin, Takvim 8 bin, Hürriyet 5 bin tiraj arttırdı. Aynı dönem muhalif çizgideki Sözcü de tirajını 6 bin civarında yükseltti.

Resmi rakamlara göre Star ve Güneş'in kapanmasının ardından 203 bin okurunun yeni bir adrese yönelmediği ve gazete okumaktan vaz geçtiği anlaşılıyor.

Öte yandan resmi tiraj raporlarının gerçek rakamları yansıtmadığı ve gazetelerin basın ilan gelirlerinin düşmemesi için tirajlarını olduğundan fazla gösterdikleri yıllardır konuşulan iddialar arasında.