Bursa
Parçalı Bulutlu
22.9°

2.el neden yükseldi? Bundan sonra ne olacak?

BURSA , 08 Haziran 2020 Pazartesi, 17:09

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık 2. el araç piyasasındaki artışın sebeplerini enbursa.com mikrofonlarına anlattı.

2.el neden yükseldi? Bundan sonra ne olacak?

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs otomotiv sektörünü de derinden etkiledi.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, 2. El otomativ sektöründeki artış nedenlerini enbursa.com'a anlattı.

2019'un ikinci periyodundan beri 2. el araçlarda ciddi bir artış olduğunu vurgulayan ve özellikle 2020 yılında işin çığrından çıktığını söyleyen Yanık, şöyle konuştu:

"2. EL OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR"

" Bu fiyatların artış sebebini mantıklı bir şekilde izah etmenin yolu yok. Ama bu artıştan dolayı ciddi anlamda zarardayız ve sermayelerimiz erimekte. Bu konuyla ilgili yaptığımız araştırmalarda enteresan olaylarla karşılaştık. Bir kere şunu söyleyeyim doların, euronun ve altının artışı 2. el otomotivin artışına büyük bir etken değil. Sıfır aracın yok satması yine bizim araçların fiyatlarının artmasında ciddi anlamla bir sebep değil. Sebep ama bu kadar etkilememesi lazım. Peki neden artıyor araştırmalara girince karşımıza çok enteresan olaylar çıktı. Yaklaşık 5-6 yıl önce yurt dışından araç getirip Türkiye'de araç satan sıfır bayileri bu sektörü ele geçirmeye çalışmaktaydılar. Biz de oda olarak mücadele halindeydik. Geçmiş döneme baktığımızda da devamlı ÖTV indirimleri geliyordu biz bunu anlamıyorduk. Şimdi bu döneme bakıyoruz. Herkes ÖTV indirimi bekliyor özellikle bayiler. Şunu soruyoruz neden ÖTV indirimi bekliyoruz? Araç satamıyoruz. Bayiye gittiğinizde hazırda araç yok sipariş alıyorlar ve 3-4 ay süre veriyorlar. Ve şu anda bayilerde ciddi bir 2. el stoku oldu. Bu arkadaşlar kendi internet sitelerinden veya kendi adamlarını piyasaya sürmek şartıyla 2. el otomotiv sektörünü ele geçirme hedeflerini 2019'un ikinci 6 ayında başladılar. "

"ARTIŞIN SEBEBİ BAYİLER"

Tükiye'de kayıt dışı satış yapanların da olduğunu belirten Yanık: "Geçen sene 7 milyon 300 bin küsür araç satılmış. Bunun 1 buçuk milyonu vatandaş kendi istediği ile araç değiştirme ve beğenmeme gibi durumlarda kendi kendine satmış. Geriye kalan 6 milyonu da bayiciler galericiler ve kayıt dışı insanlar satmış. Burada ki rakamsal karı düşünebiliyor musunuz? Sıfırdan daha çok 2. elde kar olduğunu ve bunu da tekele döndürmeye çalıştığını gördük biz. 2020'nin ilk yarısına kadar bayiler ciddi anlamda araba topladıklarını ve stok hale getirdiklerini gördük. Satılacak fiyata vatandaştan araba alıyorlar. Başka bir vatandaş aynı arabayı 10 bin TL fark ile alıyor. Ve piyasa bunların bu fiyatları özellikle internet sitelerinde ki fiyatları gördükten sonra malımın değeri demek buymuş deyip çıtayı yükselte yükselte uçuk fiyatlara geldi. 2-3 tane firmanın bu sektörü ele geçirmek için yaptıkları bir oyun. Soruyorum ben buradan devlet yetkileri bu konuyu araştırsın lütfen. Türkiye'de bir ekonomik sıkıntı var ve bunlar bu sıkıntıya ciddi anlamda destek oluyor. " diye konuştu.

"YÜZDE 70'LİK ARTIŞ OLDU"

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, "Biz geçen sene 1 trilyona 10 araç alırken bu yıl 6,5 araç alıyoruz. Biz de eriyoruz. 15 bin TL lik araçlar 30 bin TL oldu ben bir esnaf oda başkanı olarak buna cevap veremiyorum. Bu fiyatlardan biz de memnun değiliz. En küçük arabada 10 bin TL 'lik bir arada şuan 17 bin TL daha üst sekmene çıkınca 120 bin TL'ye kadar fiyat artışları var. Makul bir artış değil. Yüzde 70'lik bir artış oldu." dedi.

"KREDİLER BİRİLERİNİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRECEK"

Kamu bankalarının açıkladığı "taşıt kredisi" paketlerine de değinen Yanık: " Bu krediler ticaretin dönmesinde can suyu etkiler tabi ama ne kadar etkiler? Kredilerin devlet bankalar tarafından uygulanmasını destekliyoruz. Doğru bir hareket doğru bir karar. Devlet bu piyasayı ayakta tutmak için elinden geleni yapıyor. Buradan alınan krediler kime yarayacak ne kadar kişi kredi alacak? Bir de hangi arabayı alabilecek? 7 yaş biliyorsunuz. Almış başını gidiyor. Ticareti hareketlendirir mi, hareketlendirir. Ama bu piyasa bu sektör birisi dur, devlet ne oluyor demediği sürece devlet bu çıkarmış olduğu kredilerle birilerinin ekmeğine yağ sürecek. Bu da galericilerden çok bu işi organize eden büyük firmalara yarayacak. Bize faydası olacak ama para bizde durmayacak. Ben buradan diğer bankları da davet ediyorum. Diğer bankalar yıllarca bizim sırtımızdan para kazandı şimdi ise bu kampanyaya katılmaları lazım. " diye konuştu.